A Főváros Főügyészség börtönbüntetést indítványozott három személlyel szemben, akik védjegyek - értéken aluli, így a tulajdonos cégnek vagyoni hátrányt okozó - megszerzésében működtek közre.
A vádirat szerint egy 43 éves férfi minősített többségű befolyást szerzett egy gyógykészítmények forgalmazásával foglalkozó cégben, amelyben hozzátartozója volt a cég képviselője. A férfi elhatározta, hogy átveszi a társaság irányítását és a cég tulajdonát képező védjegyek felett is rendelkezést szerez. Mindezt anélkül, hogy ehhez kapcsolódóan tényleges fizetési kötelezettsége keletkezne. A vádlott elérte, hogy őt válasszák meg új vezetőnek, és bizalmi embereiből - két másik vádlottból - pedig könyvvizsgáló és igazgatósági tag lett. A könyvvizsgáló a védjegyek értékét - a férfi elvárásának is megfelelően - 50 millió forintban határozta meg, amely megfelelt egy, a férfi által a cégnek korábban nyújtott - saját érdekeit is szolgáló - tagi kölcsön értékének.
A férfi 2017-ben megszerezte a védjegyek nagy részét, azzal, hogy az ügylet pénzmozgással nem járt, hanem az átruházásra a tagi kölcsönből fakadó tartozás részbeni ellentételezéseként került sor. A férfi vállalta, hogy 15 évig kizárólagos hasznosítási jogot biztosít az átruházónak, a 15 év leteltével viszont az átruházónak valamennyi joga megszűnik, és a védjegyekkel az átvevő szabadon rendelkezik. A vádlott a védjegyeket még az adásvételek napján három kiskorú gyermekének ajándékozta.
A fennmaradt védjegyeket a férfi érdekeltségi körébe tartozó cégeknek adták el, ezek esetében is tényleges pénzmozgás nélkül.
A védjegytulajdonos cég érdekét semmilyen módon nem szolgálta, hogy a saját maga által kidolgozott, jövedelemnövelő szellemi termékei kikerüljenek a társaság tulajdonából úgy, hogy hosszabb távon - az adásvételi szerződésekben meghatározott 15 évet meghaladóan - a használat joga sem biztosított.
A férfi a vagyonkezelői kötelezettségét a leírtakkal megszegte, ezzel közel 1 milliárd forint vagyoni hátrányt okozott, amely nem térült meg. Ennek okozásában a könyvvizsgáló, a frissen kinevezett bizalmi igazgatóság tag és egy korábbi bizalmi igazgatósági tag is részt vett meghatározott mértékben.
A Fővárosi Főügyészség a három vádlottat - kettő esetében társtettesként, egyiküknél bűnsegédként elkövetett - különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó, folytatólagosan hűtlen kezelés bűntettével, negyedik társukat különösen nagy vagyoni hátrányt okozó, társtettesként elkövetett hűtlen kezelés bűntettével vádolja a Fővárosi Törvényszék előtt.
A főügyészség a férfival szemben végrehajtandó börtönbüntetés és pénzbüntetésre ítélést és cégvezetéstől eltiltást, társaival szemben szintén végrehajtandó börtönbüntetést és cégvezetéstől, illetve egy terheltnél könyvvizsgálói foglalkozástól eltiltást indítványozott. |