Egyértelműen hibázott a rendőrség a január végén - a gyanú szerint - megölt japán nő ügyének „kezelésében” és később a kommunikációban is. A kétgyerekes anya ötször fordult a hatósághoz csak az elmúlt fél évben, de elutasították a feljelentését.
Korábban a rendőrség nem gyanakodott bűncselekményre, sőt, magabiztosan kijelentették, hogy az idegenkezűség kizárható. Azóta viszont mégis nyomozás indult emberölés miatt, és el is fogták a nő volt párját, egy ír állampolgárságú férfit.
Arra, hogy az első állításokkal szemben mégis gyilkosság történhetett a Patent Egyesület hívta fel a figyelmet, a nő az ügyfelük volt. A szervezet közlése szerint a Budapesten élő, két kisgyerekét egyedül nevelő nő, aki 2023 májusában kért tőlük jogi segítséget, rettegett az őt korábban hosszú ideig bántalmazó volt férjétől, és vissza akart térni szülőhazájába a gyerekeivel, amihez az apa nem járult hozzá. Több feljelentést tett a volt férje ellen, jelezte, veszélyben érzi az életét, de a hatóságok nem léptek közbe.
A férfi az aktuális feltételezések szerint a lakásban megölte a volt feleségét, majd távozott, átöltözött, és később visszatért, hogy bejelentést tegyen a 112-es segélyhívón.
A február 3-án elvégzett igazságügyi orvosszakértői boncolás bántalmazásra utaló nyomokat tárt fel az áldozaton. Még aznap emberölés bűntette miatt indult nyomozás, majd a Terrorelhárítási Központ (TEK) műveleti egysége 23 óra körül elfogta a férfit a főváros IX. kerületében. Kihallgatták és őrizetbe vették, de tagadja a bűncselekmény elkövetését.
Spronz Júlia, a Patent Egyesület jogásza felidézte, milyen kiszolgáltatott helyzetben kereste fel őket a bántalmazott nő: a válás megegyezéssel történt, a gyerekeket illetően heti váltásos elhelyezésben maradtak, ugyanakkor a férfi gyorsan újraházasodott és elhagyta az országot, ezzel ellehetetlenítve a nő életét, aki Magyarországon maradt család, munka, bevételi forrás nélkül. A férfi nem engedte, hogy volt felesége és a gyerekek visszatérjenek Japánba és még olyan dolgokban is vétójogot gyakorolt, mint, hogy a gyerekek hadd járjanak egy iskolába.
A nő az elmúlt fél évben legalább ötször fordult a rendőrséghez. Először, mert a volt férj ellopta a laptopját és az ott lévő adatokkal visszaélt, különböző tranzakciókat kezdeményezett. Amikor emiatt bement feljelentést tenni, közölték vele, hogy nem muszáj ám mindig bejönni, e-mailben is jelezheti a problémáját. Ezután háromszor küldött e-mailt. Majd novemberben, amikor halállal fenyegette a férfi egy levélben, újra bement személyesen a rendőrségre. Ezután kapott egy, a feljelentését elutasító határozatot.
„Egyértelműen hibázott a rendőrség” - mondta Spronz, aki szerint már az gyanús volt, hogy egy szerdai halálesettel kapcsolatban már vasárnap kijelentették, hogy lezárták a vizsgálatot. Bicskanyitogató volt, hogy rögtön kizárták az idegenkezűséget és a dohányzásra fogták a halálesetet. Az ilyen ügyeket általában hónapokig, de legalább hetekig szokták vizsgálni. Ami miatt hamar jöhetett a közlemény, az a nyilvánosság nyomása, kényszerhelyzetbe került a rendőrség.
Spronz reméli, hogy amit a keddi sajtótájékoztatón ígértek, hogy az előzményeket is kivizsgálják, azt, hogyan kezelték félre az ügyet, megtörténik. Ugyanakkor fontos szerinte, hogy ne egyéni felelősök megtalálásával pipálják ezt ki, hanem kezeljék rendszerhibaként. A nő esete ugyanis nem egyedi. Ez az ügyfélkezelés elfogadhatatlan, újra kell gondolnia a rendőrségnek ezt a magatartást - mondta a jogász, aki szerint ki kell dolgozni azokat a protokollokat, amelyek biztosítják a családon belüli erőszak áldozatainak megfelelő jogvédelmét.
A tragédia miatt most nagyobb figyelem irányul a problémára, így ennek mentén tiltakozó akciókat szervez majd a Patent Egyesület. „Addig nem nyugszunk, amíg nincs látható eredmény” - mondta Spronz.
Ez, ahogy a rendőrség mostanáig „kezelte” az ilyen, vagy ehhez hasonló jellegű problémákat, a továbbiakban biztosan nem tartható. Gyökeres változásokra van szükség. És nem csak a rendőrségi kommunikációban… |